MRFX1K80GNR5 1800W RF mosfet
View larger
No products
Prices are tax included
View larger
Brand: DMR-Electronics
Model: MRFX1K80GNR5
Condition: New
Category: FM - RF FET, MRF, BLF
MRFX1K80GNR5 1800W RF mosfet, Wideband RF Power LDMOS Transistor
Product discription:
RF MOSFET-transistors Wideband RF Power LDMOS Transistor, 1800 W CW over 1.8-400 MHz, 65 V
These high ruggedness devices are designed for use in high VSWR
industrial, medical, broadcast, aerospace and mobile radio applications. Their
unmatched input and output design supports frequency use from 1.8 to
400 MHz.
Technical facts:
| NXP | |
| RF MOSFET-transistors | |
| RoHS: | Details |
| Dual N-Channel | |
| Si | |
| 43 A | |
| - 500 mV, 179 V | |
| 1.8 MHz to 400 MHz | |
| 24.4 dB | |
| 1.8 kW | |
| - 40 C | |
| + 150 C | |
| SMD/SMT | |
| OM-1230G-4L | |
| Cut Tape | |
| Reel | |
| Reeks: | MRFX1K80 |
| Type: | RF Power MOSFET |
| Merk: | NXP Semiconductors |
| Voorwaartse transconductantie - min: | 44.7 S |
| Aantal kanalen: | 2 Channel |
| Vochtgevoelig: | Yes |
| Pd - Vermogensverlies: | 3333 W |
| Producttype: | RF MOSFET Transistors |
| Subcategorie: | MOSFETs |
| Vgs - Poort-bronspanning: | - 6 V, 10 V |
| Vgs th - Drempelspanning van ingangsbron: | 2.1 V |